Katalizör Tıkalı Olursa Ne Olur?

Otomotiv sektörünün önemli teknolojileri içinde sürüm sürecinde atmosferi koruyan teknolojileri önemli bir yer tutar. Katalitik konvektör yardımı ile her bir aracın doğanın kirlenmesindeki etkisinde azalma görülür. Genel olarak insanların bu konuda ortak bir tedbir oluşturduğunu söylemek mümkün olur. Katalizörün tıkanması durumunda:

  • Aracın performansı düşer.
  • Egzoz gazı rahatça hareket edemez ve araç olumsuz etkilenir.
  • Yakıt tüketiminde artış görülür.
  • Motor çalışmasında güçlükler yaşanır.
Tıkanıklık sorununun giderilmesi durumunda araçtaki bu şikâyetlerde önemli bir düşüş söz konusu olur. Aksi halde atmosfer kirlenmeye devam eder ve sorunlu araçların trafiğe çıkması son derece zararlı hale gelir.

Katalizör Tıkalı Olursa Ne Olur?

Benzinli Araçlarda Katalizör Temizliği

Benzinli araçlarda katalizör temizliği yapabilmek için Sodyum Hidroksit (NAOH) adı verilen baz kullanılır. Aracın çalışması ve bu bazın kullanılması ile birlikte aracın katalizöründe temizlik yapılabilir. Temizlik sonrasında katalizörün durumunu ve temizlik oranını gözden geçirmek gerekir. Bu şekilde yapılan işlemin fayda boyutunu gözlemlemek mümkün olur. Aracın yüksek devirde çalışması katalizörü temizler inancının doğruluğu tartışılır. Biriken kurum ve kirlerin sadece yüksek devirde araç çalıştırma ile giderileceğini söylemek yanlış olur. Özenle tercih edilen kimyasal ürünler daha sağlıklı bir temizlik noktasında ihtiyacı karşılayabilir.

Benzinli Araçlarda Katalizör Temizliği

Katalizör Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Katalizör tıkanması esnasında aracın çalışmasında verimsizlik gözlemlenir. Yakıt tüketiminin artışı, araç performansının düşüşü ve egzozdan çıkan sakıncalı gazlar, bu sorunu açığa çıkartan belirttiler olarak kendini gösterir. Egzoz sistemine bağlı arızaların oluşumunda çabuk ve doğru hareket etmek gerekir. Arıza giderme, temizlik ve parça değişimi konusunda alınan tedbirler, araç randımanının artması konusunda önemli bir avantaj ortaya koyacaktır.

Katalizör Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Katalizör Tıkanması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Katalizör tıkanması sorunu ile mücadele edebilmek için, başvuracağınız servisin son derece donanımlı olması gerekir. Teknolojisine yatırım yapmış ve ekipman kalitesini her zaman yüksek tutmuş olan servisimiz, bu konuda sizin için çözüm adresidir. Yıllarca uzmanlaşan ve gelişen kadro kalitemiz yüksek ekipman kalitesi ile yan yana gelmiş durumdadır. Modern ve oldukça ileri seviyede olan istasyonlarımızda, aracınızla ilgili her türlü sorun çözüme kavuşturulur. Katalizör ile ilgili tıkanma sorunlarını hızlıca giderir, gerektiğinde parça değişimi ile aracınızın istenen emisyon standartlarına gelmesini sağlarız. Motor performansının artması ve randımanlı yolculuk için mutlaka bizden yardım alın.

Katalizör Tıkanması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?
Hemen Ara Yol Tarifi
X